21-23.9 Polítání a poježdění na vodě v Otrokovicích
  Lukáš: Na jaře na této akci byl Radek a Láďa. Akce se jim strašně zalíbila tak jsme se s Rostikem přidali a na podzim vyrazili taky. Po příjezdu na místo činu nás místní kluci vítali a byli rádi že nás přijelo zase o pár více a že bude aspoň více srandy, což je pravda a sranda byla. Ve společenské místnosti jsme všichni parkovali své letadla, autíčka, lodě, prostě všechno co kdo měl. V pátek po příjezdu jsme po ubytování šli okamžitě lítat a jezdit. Lítalo a jezdilo se v podstatě pořád i bez ohledu na tmu. Celou dobu od pátku do neděle se lítalo a jezdilo tolik co každý stíhal nabíjet baterky. Osobně jsem na této akci udělal za víkend tolik startů, že si ani nepamatuju kdy jsem tolik startů udělal naposled. Přátelská atmosféra, všichni jsou sdílní a rádi se podělí o své drahocenné modelářské zkušenosti bez ohledu na to jestli vás znají nebo ne. Na jaře určitě vyrazíme znovu a co už teď slyším a vidím tak předpokládám že ve větším klubovém počtu než doposud. Je to taková malá dovolená u vody, kterou se vyplatí si užít.

 

   Foto

  

24-26.8 Mordor 2018
  Lukáš: Jako již tradičně, jsme se sešli i letos na letišti v Příboře a uspořádali Mordor fest 2018. Letos jsme někteří svá místa zabrali už od středy a využili pracovní dovolené k trávení volna na letišti. Taková malá modelářská dovolená. Během čtvrtku a pátku se začali průběžně všichni sjíždět a kempovat s námi. Letos nás přijel navštívit i náš kamarád z Ostravy Péťa P. Některýma přezdívaný pan "Werich". Dovezl nám ukázat krásný model Mig-21 a hromadu modelů z EPP u kterých jsme často přemýšleli jestli je to opravdu EPP díky nádherně udělané patině. Celou dobu pobytu na letišti jsme lítali co to jen šlo, dělaly se aerovleky, rychlé průlety ale taky průlety pomalé a někteří kvůli technickým problémům skončili s letadlem v poli (já). Večer se posedělo, klábosilo se u ohně, Radek vytáhl kytaru a padlo z nás i pár tónů podobných zpěvu. A v sobotu pár z nás odjelo po obědě udělat vystoupení do Heřmanic. Kromě soboty a neděle kdy pršelo tak na letišti panovalo nádherné letní počasí a dalo se skoro celou dobu nerušeně lítat.

 

   Foto

  

3-5.8 Setkání obřích modelů Bahna 2018
  Lukáš: Jako již každoročně jsme vyrazili na tuto tradiční akci ve složení Jirka Ř., Pavel V.,Lukáš a David M. Během víkendu se za náma dojeli podívat i ostatní členové klubu. Celá akce, jako již každoročně byla pořádána Podbeskydským Aviatickým klubem z Frýdku-Místku. Letošní ročník čítalo kolem 80 přihlášených pilotů. Počasí letos pilotům přálo možná až moc, úmorné horka a nemožné se kamkoliv schovat, byli jsme na letišti od středy a když byla jakákoliv chvilka tak jsme všichni utíkali někam k vodě se schladit. Modelů zde bylo opravdu plno a bylo na co koukat. Viděli jsme zde polomakety, makety, turbínové modely, větroně a plno akrobatů. Podařilo se mi získat titul "smolař akce" kdy mi těsně nad zemí na zádech zhasnul motor kvůli selhání vypínače zapalování a díky tomu jsem celkem dost načechral mou Extru. Ale i takové věci k našemu koníčku patří.Akce se nám jako každoročně líbila a jsem rád, že na tuto akci jezdíme v čím dál větší klubové účasti, zejména se zvyšuje klubová pilotní účast.

 

   Foto

  

14.7 Aviatický den na Valašsku 2018
  Lukáš: Letos se tato akce uskutečnila již po třetí. Ale po druhé s pomocí našeho klubu na pozicích pořadatelů. Hlavním lákadlem celé akce byl Martin Šonka, který letos přiletěl už ráno před samotným začátkem akce a strávil s námi celý den. Neodmítl pozvání zajezdit si s našimi expedičními auty na připravené dráze. I přes aprílové počasí, kdy kromě sněhu jsme měli úplně všechno byla celková návštěvnost z řad diváků bez mála 3500 diváků. Celý den byly naplánované letecké ukázky modelů. Diváci se měli na co koukat, od historiků přes makety, upoutané modely až po akrobatické speciály. Celou akci zakončil svým vystoupením Martin Šonka, který opět ukázal co všechno umí. Na celkový závěr si diváci mohli prohlednout i zevnitř bojový vrtulník Mi-24 ve zbarvení "Alien", který je součástí tzv "Tygří letky" . Za celý náš klub i za VALK bych chtěl všem zúčastněným poděkovat za pomoc. Klobouk dolů celému týmu za odvedenou práci na parkovišti pod vedením Jirky Řeháka. Nebudu vás všechny rozepisovat jednotlivě, všichni kdo byli, ví o koho se jedná. Bez všech zúčastněných by se taková velká akce uspořádat nikdy nedala... Díky, a zase zase příště

 

   Foto

  

3-8.7 Kelč 2018
  Lukáš: Tradičně se letos již po 39. uskutečnila akce Kelč. Největší zastoupení tam měl náš klub.. a to skoro většinu kempu. letošní Kelč se nesl v duchu pohody, hodně lítání a aby se akce oživila tak jsme na páteční večer v rámci cimbálovky domluvili maškarní ples. Maškarák předčil i naše očekávání. Celý týden počasí bylo v rámci normy, nebylo ani velké horko, ani zima. S klukama jsme v rámci aerovleku a běžného lítáni vylítali skoro 20L paliva. Tak věřím že bylo cely kelč na co koukat. A každý kdo se přijel podívat tak se zabavil. Jak letošní Kelč probíhal se můžete podívat na přiložených fotkách... Tak zase za rok

PetrK: Posílám pár fotek, jak vypadá Kelč z ULL.Bylo špatné počasí, tak aspoň něco, pro ilustraci.Pro představu přikládám i neuměleckou trasu letu, orientovat se dá jen podle čísel.


Vzlet na dráhu 04 (na Ostravu) - zatáčka doleva - vpravo Studénka a rybníky - směr Nový Jičín - průlet kolem Loučky - Starý JIčín vpravo (pěkně je vidět hřiště) - Hustopeče - Kelč (3 průlety) - zpět na NJ (hustě pršelo) takže vpravo na Hodslavice (je vidět Kacabaja) - na Štramberk (pěkně je vidět Trůba) - jižně od Tinkova letiště (taky je vidět) - přesně přes "Švarnou Hanku" (na Borovci) - a pravou zatáčkou na přistání na dráhu 04. MAPA

 

   Foto

   PetrK

5-6.5 Beskyd model KIT show 2018
  Lukáš: jak je již zvykem, tak se v tomto termínu se pořádala v Kopřivnici tradiční KIT show. Klasicky zde bylo k vidění mnoho nádherných modelů. Ať už papírových, dřevěných, kovových nebo plastikových, tak myslím že bylo co obdivovat celý víkend. Letos po roční přestávce byla k vidění i modelová železnice. Ve venkovních prostorech byly atrakce pro děti a taky ukázka RC modelů typu tatra, Praga V3S a další. Aktuálně největší lákadlo byla skutečná dakarská Tatra. My se zhostili jako loni pozice vystavovatelů, a opět jsme letos ukazovali veřejnosti naše rc modely a něco málo jim k tomu vždy řekli aby zhruba věděli o co se jedná. Mezi diváky jsme často slyšeli, že nevěděli že se něco takového tady provozuje. Děkuji těm, kteří nám přišli o víkendu pomoct (sami víte kdo) a taky Davidovi B., Mirkovi M., Láďovi J., Rosťovi Š. a taky kolegům z JETI model Markovi a Zdenkovi Raškovým za zapůjčení modelů na výstavku. Hlavně mě mrzí, že každý máme nějaký pěkný model na výstavku a nebo aspoň chvilku času na to přijít pomoct aby celou akci jako standardně netáhlo 5 lidí. Bohužel, se tento problém netýka pouze této akce..

 

   Foto

 

27-28.4 Poježdění a polétání na vodě Otrokovice
  Radek: Ve dnech 27 až 29.4.2018 se v Otrokovicích konalo přátelské setkání modelářů s modely lodí všech kategorií a hydroplánů. Laďa Jurčíček se této akce již v minulosti zúčastnil a vzhledem k jeho preferencím to byla pro nás ostatní hozená rukavice. Jelikož se o modely lodí zajímám stejně jako o letadla a náhodou mám loď i hydroplán, tak nebylo co řešit. V pátek po šichtě se vyrazilo, cesta zhruba hodinku a byli jsme na místě. Ihned jsme byli vřele přivítání místními, mořským vlkem Zdenkem, pořadatelem Zbyňou, a admirálem Michalem. Ubytovali jsme se v luxusním 4+umyvadlo a stůl, WC a koupelky 1 třída na patře společné, no super. Kuchyň se vším příslušenstvím, prostě modelářský interhotel. Po setmění se šlo samozřejmě jezdit a létat no super, kdo neviděl neuvěří, potom seznamovačka s ostatními a doušek dobré slivovičky. Ráno kafíčko, a ihned na vodu a do vzduchu, nehnul se ani lístek no modelářská dovolená. Dopoledne začal trochu vítr tak se vytáhly plachetnice a začali se sjíždět další a další účastníci, bylo se na co dívat a člověk získá nové informace a postupy které se dají použít i v letecké modelařině, více napoví fotky. Jó a na podzim v září jedem znovu a aspoň na dvě noci opravdu to stojí za to.

 

   Foto

 

14.4 Josefovské polítání
  Lukáš: Jako již každoročně tak i letos jsem se sešili ráno na letišti, abychom oficiálně zahájili sezónu na našem letišti. Sešli jsme se v hojném počtu a bylo i na co koukat z pohledu na přivezené letadla. Někdo malé, někdo velké, někdo nové a někdo oprášené po zimě. Každopádně jsme poseděli, pokecali a zhodnotili stav buněk po zimě a první brigádě a shodli jsme se, že bude třeba pár věcí ještě udělat. Důležité je, že se letiště více a více využívá a je tam provoz jak modelářský tak ULL. Hlavně jsem rád že funguje soužití ULL + modeláři. málo kde to funguje tak jako u nás. Všem tímto přejeme mnoho úspěšných startů a přistání v nové sezóně.

 

 

   Foto

 

11.3  Velká moravská 2018
  Lukáš: Rok s rokem se sešel a opět jsme se ujali pořádání již oficiálně 6. Velké Moravské. Celá soutěž jako již obvykle se nesla v duchu pohody a přátelské atmosféry mezi piloty. Celkem se soutěže zúčastnilo 21 pilotů, mezi kterýma byli i piloti ze Slovenska. Shodli jsme se všichni v jedné věci. Z Moravy do Čech to je kousek, ale z Čech na Moravu je to strašně moc daleko, jinak si nedokážeme vysvětlit neúčast pilotů z Čech. Velký dík patří našemu předsedovi za fantasticky připravenou soutěž, Láďovi za ozvučení a všem členům klubu, kteří s pořádáním soutěže pomohli. Jen je škoda že nebylo více klubových pilotů v řadách pilotů. Pouze Já, Patrik a Martin, což mi přijde jako škoda když se chodí lítat do haly, co ? Celkově byla na všech pilotech vidět pohoda, která se stupňovala s hecováním sebe samých během závodů kolem pylonů a Air race.

Největší dík, ale patří sponzorům bez kterých, by nebylo možné takovouto soutěž uspořádat : 

LMK Nový Jičín; JETI model; RC sale; PV model; Náš-Net.org; PT model; RC Factory; Hiesbök s.r.o.

Všem moc děkujeme a těšíme se na další ročník. Tým LMK Nový Jičín

Výledky : Akro, Airrace, Pylony

 

 

   Foto

 

27.1  Jak jsem stavěl SUPERTRINO
  Karel: Už tak dva roky pokukuji po halovce s protiběžkama. Pohony od Lantsova, Glavaka apod. doma neprošly rozpočtem pro příliš vysokou cenu??? Když mi David Bilíček nabídnul, že koupíme výřezy na halovku SUPERTRINO od Honzy Špatného a na trhu se objevily protiběžky od fy Hendrych (kvalita už za velmi přijatelnou cenu), neváhal jsem ani minutu. 

Model je z depronu, potažený mylarem a vyztužený uhlíkem (pásnice 1,8x0,13, tyče o průměru 1, 0,8 a 0,6). Stavbu popisovat nebudu, protože je vidět z fotek. Nutno dodat, že výřezy jsou naprosto dokonalé a po vyloupnutí dílů vše pasuje.

Motor od pana Hendrycha byl původně osazen 13“ vrtulemi fy PT Model, které byly příliš těžké (12 g). Proto jsme si s Davidem objednali 15“ vrtule od Dimytryho z Ruska (4 g)??? Celková hmotnost modelu je 60 g. Určitě by se dalo jít s váhou ještě dolů, ale nechtělo se mi už dále investovat (lehčí mylar a uhlíkové trubky od Donatase, menší přijímač apod.). 

Osazení modelu:

1.       Serva Spektrum A2010 – 2 ks (SOP a VOP)

2.       Servo Hitec HS-35HD – 1 ks (křidélka)

3.       Regulátor YEP7

4.       Přijímač Futaba R6004FF

5.       Vrtule 15“ od Dimytryho

6.       Motor od fy Hendrych (mimo jiné pan Hendrych je velice ochotný a vstřícný pán)

7.       Akku Gens 1S/120mAh

Musím konstatovat, že i když už nelétám soutěžně, tak jsem si udělal radost a polétání s takovým modelem je zážitek, který bych přál všem alespoň jednou za život zažít. Na závěr bych rád poděkoval manželce (na celém světě nejmilejší) za trpělivost a podporu (nejenom finanční), protože jsem byl 2 měsíce zavřený v dílně, kde jsem lepil, potahoval, pájel a zase lepil… 

S pozdravem Karel

 

 

    Karel

   

6 - 7.1  Akce ydykseB (Beskydy) - Objevení krás modelů expedničních vozidel, aneb když se kuťáci zblázní
  Lukáš: Koncem roku se v naších krajích rozmohl nakažlivý nešvar expedičních vozidel, kterému jsme já (Lukáš), Pavel V. a Rosťa Š neodolali a pořídili si expediční modely. Přidali jsme se ke skupině Ostravských nadšenců, pojali jsme tenhle „BOOM“ jako poznávání krás našeho okolí a přeci jen je potřeba si někdy od letadel odskočit a pohybovat se po zemi. Od doby kdy jsme objevili tohle zákoutí našeho koníčku, tak jsme absolvovali řadů výletů například na hrad Starý Jičín, Ostrava – Bělský les, Ostrava – Halda Ema a poslední akce ydykseB (Beskydy). Cílem tady toho celého cirkusu je spojit partu nových lidí a společně s převážně „polomaketami“ skutečných vozů zdolat vrchol daného místa a během toho si užít hromadu srandy. Snad se na další dobrodružnou výpravu k nám přidají další, klidně jen přihlížející členové klubu. Budeme se těšit a myslím, že přiložené foto a video dostatečně značí, jak to vypadá, když se Kuťáci „zblázní“    Pro více foto odkaz.  

    Lukáš

    Související obrázek Expedice

 

5.1  Výroční Schůze
  Lukáš: Rok s rokem se sešel a opět jsme všichni společně seděli v policejním klubu u stolu a hodnotili uplynulý rok, který podle mě což se vystoupení, modelářských akcí a soutěží týče byl velice záživný. Ihned na začátku jsme bilancovali uplynulý rok a došli jsme k závěru že by bylo potřeba vyšší klubovou účast na vystoupeních a podobných akcích, protože se pravidelně zúčastňují jední a ti stejní lidé. Naopak super pocit vidět novoroční motivaci u některých členů klubů a někteří z nás "zrajou" že ano Dejve :-) Hlavně jsem rád že i po loňské v klubu "nechtěné" akci Juřinka, je počítáno s naší pomoci při pořádání velké akce s Martinem Šonkou na letišti Juřinka, což je i super akce pro propagaci našeho klubu, a proto bych byl rád za větší účast než loni. Tím i navazujeme na novou tradici tzv. "družby" mezi kluby v našem okolí. Takže myslím že letos modelářských polítání a kempování bude hojně.  Na letošní rok někteří z nás chystají nové stroje, hlavně se chystá pár větších větroňů na vlékání a bezmotorovou zábavu na svahu. Celý večer se nesl v přátelské a pohodové atmosféře. Přeji  všem šťastný nový rok, a hlavně kolik startů, tolik přistání.

 

   ???