31.12. Zakončení roku 2013

 

Mirek: Již tradiční zakončení nového roku proběhlo na letišti v Příboře. Počasí nebylo ideální, ale i tak, ti co chtěli si mohli polítat. Sešlo se nás hodně, ale na společnou fotku všichni nevydrželi. Mohu-li hodnotit uplynulý rok z pohledu našeho klubu , tak byl úspěšný. Z těch větších akcí - podařilo se nám vybudovat zázemí na letišti v Příboře, uspořádat 2 soutěže a jedno netradiční setkání. Věřím, že i v následujícím roce navážeme na tyto úspěchy. Nakonec ještě poslední poděkování všem, co se aktivně na činnosti klubu podíleli, s přáním abychom se i v následujícím roce 2014 potkávali na modelářských akcích. Upozornění - 3.1.2014 v 18:00 výroční schůze v policejním klubu. Noví členové mohou mezi nás přijít a stávající co se nemohou tomuto koníčku věnovat , dejte prosím vědět .

    Vlastík

   Láďa

29.11. Exkurze v JETI

 

Mirek: Úplně první exkurze a doufám že ne poslední se uskutečnila v pátek po pracovní době ve firmě JETI. Předem musím poděkovat dvěma hlavním aktérům Standovi Jelenovi že nám to umožnil a Zdeňku Raškovi že s námi strávil 2,5 hodiny a snažil se nás zasvětit do tajů elektronické výroby. Myslím, že Standova sbírka motorů nemá asi v naší republice konkurenta a nezbývá než mu popřát větší prostory , aby měl ty krásné kousky kam umístit. U Zdeňka jsme obdivovali jak do detailů zná téměř vše, co se výroby elektroniky v JETI týká. Věřím, že těm co tam byli, to zanechalo dost výraznou vzpomínku a některým věcem , týkajících se elektroniky v modelařině, se v budoucnu již nebudou tak divit. Možná to znáte, ale dal jsem zde odkaz na video výroby těla DC16.

  Mirek 

  odkaz.

16.11. Šturmovik párty

 

Marek: Dne 16.11.2013 se uskutečnila dnes již tradiční akce. Sešli jsme se jako nadšenci pro pilotní umění aby jsme společně brázdili nebe. Propojili jsme počítače do sítě a létali na vysoce realistickém simulátoru IL- Šturmovík. Učast byla doposud největší za dobu konání. Podařilo se nám do vzduchu dostat celkem 17 strojů. Létal se takzvaný Deathmatch-(všichni proti všem) , ale i rozdělení na tým červených a modrých. Samozřejmě nešlo jen o létání, ale i o to dát si dobré pivečko, případně štamprlku. Vlasťa a Štěpán donesli i kytaru a v pauze velice pěkně zahráli. Akce byla moc vydařená a chci poděkovat všem zůčastněným.

    Jarek

2.11. Halová sezóna 2013-2014

 

Mirek: Vypadá to jako by se nic nedělo, ale spíše jsem zde nechtěl dávat příspěvky, které by většině nic neříkaly. Pro novou sezónu 2013-2014 jsou nachystány nové sestavy . Dal jsem je do samostatného dokumentu v levém sloupci i s videi. Pro kategorie RCA A a B jen malé upozornění, pokud se obrat začíná na zádech ten půlvýkrut na záda není součásti obratu a měl by být proveden dříve před obratem. Jinak na sezónu jste již většinou vybaveni , tak snad jen pro kontrolu modely Spark , Click, a vlastní :-) odlehčené doporučuji váhu do 120g ( dá se to při troše snahy udělat i se součástkami z číny ) pro úplné začátečníky snad inferno . Tak tedy vzhůru do tréninku ať je nás na velké moravské co nejvíce.

   

5.10. Drakiáda na letišti

 

Mirek: Letiště se stalo místem konání příborské drakiády . Dětí se sešlo dostatek , vítr byl tak akorát a počasí nádherné. Po skončení drakiády byly nachystány ukázky sokolníků. Soudě podle obrázků , tolik ptáků na příborském letišti ještě nebylo. Děti se něco poučily a mohly shlédnout ukázky jak dravci chytali nastražené návnady. Škoda že jsme o akci nevěděli více, mohli jsme ji zpropagovat. Za nás se byli podívat Vlastík a Viktor se ženou.

    Vlastik

30.9. Lodičky za Tonakem

 

Mirek: Jsme sice letečtí modeláři, ale nic nám nebrání mít i jiné modely. Láďa zorganizoval pěkné poježdění na bývalém koupališti za Tonakem . A jak je vidět měla tato akce jako již v loni úspěch . Ti co měli nějakou lodičku tak ji zašli provětrat ať na ní doma nesedí jenom prach. A na ten křižník je radost se podívat. Škoda že o těchto našich akcích nevědí více ve městě , určitě by se rádo přišlo podívat více diváků . Budeme to muset více zpropagovat i ve městě samotném .

    Láďa

29.9. RC M2 Příbor

 

Mirek: První soutěž po cca 25 letech opět na příborském letišti. Sešlo se nás úctyhodných 11 pilotů. Sestava relativně jednoduchá , takže ji zalétli napoprvé hned 3 naši piloti (Lukáš, David a Jiřík). Zaletět podle pravidel, je to již trochu horší . Je třeba dodržet tvar obratů umístění v prostoru a spoustu dalších drobností. Ve větru který v nárazech byl kolem 4m/s měli piloti s malými modely hodně práce. Pro bodovače to byl křest ohněm protože po dlouhé době měli rozhodnout který obrat se jim líbil a za kolik bodů. Bodovači nakonec rozhodli tak, že pořadí bylo sice jednoznačně dáno ale bodové rozestupy mezi jednotlivými piloty nebyly příliš velké, a tak po následném přepočtu výsledků podle velikosti modelu došlo k propadu vedoucích závodníků s velkými modely. Z pohledu soutěžícího myslím, že nově navržená kategorie by mohla mít úspěch a snad se nám podaří k soutěžení přitáhnout více pilotů. A pořadí na prvních třech místech ?? 1. Karel Weissbrod 2. Libor Weissbrod 3. Mirek Mužný .

    Rosťa

    Radek

    výsledky

17.9. Kopřivnice - Den jako vymodelovaný

 

Mirek: Tentokráte počasí nevyšlo a tak akce byla přeložena do kulturního domu. Pro nás to byla výhoda mohli jsme si zalétat s halovkama. Naše vystoupení doprovodili kolegové z Rožnova pod Radhoštěm se svými auty. Pro děti byla nachystána dráha kterou si v rámci soutěže mohli zkusit projet se svými auty.

    Vlastik      

30.8.-1.9. Mordor + ULL fest Příbor

  Mirek: První větší akce na Příborském letišti proběhla po dohodě s piloty ULL. Celkem se na letišti protočilo kolem mého skromného odhadu 60 pilotů a modelářů. Každý z nich předvedl kousek ze svého umění. Zážitkem byly určitě lety ULL strojů "Kuňkadla" , Stratona či 13,5 m větroně s motorem a výklopném pylonu ( TST-3 Alpin TM ). Motoroví rogalisté, kterých moc do desítky nechybělo ukázali krásné nízké průlety a dech se nám tajil co předváděli omotorovaní paraglajdisti. Modeláři ať už z našeho klubu nebo odjinud předvedli klasické ukázky. Zajímavostí byl  model Martina Prokeše na 90 mm dmychadlo. Z modelářů bych chtěl vyzdvihnout pokrok Michala Prokeše který se velmi zlepšil,  a jeho přistávání téměř k noze by mu mohl leckterý ze starších modelářů závidět.     Vlastik

     Laďa+Radek

      

23.-25.8. EXFC 2013

 

Lukáš: Akce se uskutečnila 23-25.8 2013 na letišti Modelcity v Hlubokých Mašůvkách. Z původních 60 dorazilo na soutěž "pouze" 42 Pilotů z toho 8 pilotů reprezentovalo Českou Republiku. Na akci jsme vyrazili v klubovém složení : Lukáš, Rosťa Š., Jiří Ř., Jana Ř., Pavla Ž., Karel W. a Pavel V. Celé 3 dny, které jsme na letišti prožili bylo na co koukat. Největší překvapení celé akce byl Marek Plichta, který v celkovém bodování skončil na 8. místě a Japonský Pilot Junichi Inoue, který skončil na 20. místě. V noci ze soboty na neděli byla v plánu NIGHT SHOW, která sklidila u diváků obrovský úspěch. Jednoznačně nejlepší Show měl Sascha Fliegener, který svůj model vybavil všemožnou pyrotechnikou a náš Jakub Nečesánek, který na svém 3M Yakovi měl nainstalováno 41m Led diod. V neděli letiště navštívil Martin Šonka se svou Extrou 330SR a předvedl jako obyvkle super show.  Celou akci provázelo přívětivé počasí, jen v neděli při předávání cen trochu pršelo.

    Lukáš

   

      

10.8. FunFly Trnávka

 

Petr: Jako každý rok i tentokrát, velmi vydařená akce pod taktovkou Filipa Deklevy pro příznivce RC Heli. Se svými vrtulníky předváděli piloti neskutečné kousky. Už jen laický divák je po jedné minutě letu značně unaven neustálým sledováním polohy vrtulníku, natož pilot, který má před sebou ještě dalších šest minut. Taková příležitost, vidět na vlastní oči, co všechno RC vrtulníky a jejich piloti s nimi dokáží se jen tak nevidí. Proto hluboký obdiv Filipovi, že takovou akci vůbec dokáže zorganizovat a každý rok ji zopakovat. Dnes už je to tradice a skutečně perfektně zorganizovaná, za účasti těch nejlepších pilotů. Diváci šílí, vtaženi do děje nad letištní plochou. A co teprve noční létání. To je naprosto neuvěritelná podívaná.Jakýkoliv ohňostroj je proti tomu slabý čajový odvar. Letošní ročník byl naprosto fantastický, nedokážu si ani představit ty další.

    Petr

   

      

3.-4.8. Obři Bahna

 

Pavel: Tak a Bahna 2013 aneb setkání "Obřích modelů v Místku-Bahna" máme za sebou...Letos nepršelo, ale bylo takové horko jako snad nikdy...Ale i v tomto počasí bylo přihlášeno rekordních 101 pilotů. Stojánka byla plná krásných modelů. Diváci mohli shlédnout plno zajímavostí, např: dopravní Concorde, hnízdo dvouplošných modelů DSA, akrobaty, válečné stroje jak z první , tak také z druhé války. Ve vzduchu se střídala ukázka za ukázkou. Samozřejmě, že vrcholem bylo vystoupení skupin Velké války a Malé války. Mimo těchto skupin hromadně létali i modely DSA a akrobatické Trio Chachario....prostě paráda.  Škoda, že se nezúčastnilo více našich členů...

    odkaz

    odkaz

      

3.8. RC M2 Zábřeh podruhé

 

Ondra: Počasí bylo pro malé modely sice o něco příznivější než na minulé soutěži, ale do ideálu mělo pořád dost daleko. Napříč ranveje foukal jihovýchodní místy i dost čerstvý nárazový vítr vylepšený silnou turbulencí a občas i výraznou termikou, přehřátý vzduch (až 35°C ve stínu) pod vymetenou oblohou vytvořil typické lehce mléčné kouřmo. Podle všeho si nejvíce „užívali“ bodovači, ale vzhledem k malému počtu soutěžících jejich utrpení naštěstí netrvalo příliš dlouho a mezi jednotlivými koly jsme jim mohli dovolit luxusní přestávky na občerstvení.  I tak mám pocit, že si horka užívali až nadmíru.Létalo 6 pilotů – Martin Hauk(1), Ládík Škvor(6) a Ondra Matula(2) z pořádajícího klubu Ikarus Ostrava, Péťa Bukovanský(5) z LMK Máj Karviná, Libor Weissbrod(3) a Mirek Mužný(4) z LMK Nový Jičín.

       Hartmann

      

26.7. Štramberk Bařiny

 

Mirek: Tentokráte jsme zaskakovali za kolegy ze Studénky, a myslím že všichni byli spokojeni. Organizátoři dětského tábora za pěkné ukázky od halovek , větroňů , 3D akrobatů , mini modelů po rádiem řízený padák a stíhačku. Za nás chyběl snad jen nějaký ten vrtulníček . Děti posbíraly bonbóny , které jim úspěšně poshazoval Lukáš s Markétou, zalítaly si s házedly a když jsme měli končit , tak se některým nechtělo házedla vracet. Za nás modeláře myslím že jsme si pohodově zalítali. Ještě jednou dík všem zúčastněným.

      

Lukáš a Vlastik

      

14.7. RC M2 Zábřeh

 

Po neúspěšných pokusech o organizaci soutěže RCA , zorganizoval LMK Ikarus novou soutěž RC M2. Pravidla doladil Ondra Matula . Hlavní finta celé soutěže, ale spočívala v zavedení přepočtových koeficientů, které znevýhodňovaly větší modely.Výsledný bodový zisk byl upraven podle základních rozměrů modelu – koeficient „K“ byl stanoven podílem 3/“R“, kde „R“ je dáno součtem rozpětí a délky modelu v metrech, minimálně však činí 3m. Takže například pro model Rainbow o rozpětí 1,38m a délce 1,47m vychází: 1,38+1,47=2,85m; „R“= 3; „K“= 3/3 = 1,00. Třeba pro model Deception s rozpětím 1,6m a délkou 1,6m pak vychází „K“ = 3 / (1,6 + 1,6) = 0,94; pro Sparka Evo pak „K“ = 3 / (1,93 + 2,0) = 0,76. Vyhrál Martin Hauk s létající s „dvoumetrovkou“ a znevýhodněný nejen koeficientem (0,77) ale i zdravotními problémy. Že se s novými pravidly dá konkurovat velkým akrobatům pak předvedl Libor Weissbrod, který s desítkovým retro modelem Deception (K = 0,94) předstihl jinak skvěle létajícího Petra Bukovanského (Spark, K=0,76). Čtvrtý skončil Karel Weissbrod, pátý Tomáš Bukovanský a poslední Ondra Matula, který v prvním startu v přízemní turbulenci při přistání lehce rozkřápnul svůj Rainbow.

       Hartmann

13.7. Sedlnice - den obce

 

Petr: Naše vystoupení na Dni obce Sedlnice proběhlo až od 18:00 hod., tedy později než bývá obvyklé, ale i přesto si na nezájem diváků nemůžeme stěžovat. Nám vymezený prostor pro letové ukázky byl opravdu velmi malý, ale i tak se bylo stále na co dívat. Láďa již zkušeně organizoval soutěž s házedly, Dušan pěkně předvedl vrtulník, Rosťa R. zalétal s větroněm Pegasus neobyčejně bravurně, hlavně vždy přistání v klesavé spirále mezi stromy bylo opravdu napínavé. Lukáš se s Láďovým bonbónometem rozhodl na chvíli odpočívat na stromě a tak jsme i využili asistence přítomných hasičů k jeho sundání. Akce se vydařila a věříme, že i divákům se líbila.

       Lukáš

       Markéta

7.7. Kééééééélč 2013

 

Petr: Tradiční setkání modelářů „Valašské Model Šú“ se letos konalo ve dnech 3.-7.července. Počasí bylo až na pátek a sobotu a silný vítr po všechny dny dobré. I přes hojnou účast členů našeho klubu byl znát celkově nižší počet účastníků v porovnání s předchozími ročníky. I přesto však takovéto akce vždy přinášejí skvělou zábavu a výměnu zkušeností. Létalo se hodně, některé modely byly poškozeny a jiné se možná právě proto rozhodly raději odpočívat na stromě. Dostat je potom dolů byla zase zábava na delší dobu. Poděkování patří všem zúčastněným a hlavně organizátorům za přípravu „technického“ zázemí. O celém průběhu akce více napoví fotky a videa.

       Lukáš

30.6. Extra 300

 

Jirka:  Jednoho krásného dne jsem se rozhodl, že se mé krásné modelářské zaměření začne ubírat jiným směrem-a to jsou velké benzínové modely letadel. Začal jsem motorkem z křovinořezu,ale výkon byl nedostačující a tak jsem si pořídil starší,ale za to plně funkční motor o objemu 50 ccm lítaný v modelu polomakety akrobatického letadla CAP. Jeho velké plošné zatíženi bylo docela velké a proto mi jeho letové vlastnosti nevyhovovaly tak jak bych si představoval.Proto jsem se rozhodl o pořízení nového modelu Extra 300S o rozpětí 2200mm. Model přišel zabalený v krabici, která obsahovala 8ks vyfrézovaných topolových překližek, laminátové haubny, kabiny vylisované z čirého plexi, spojky křídel s pouzdrem a různých drobných dílu. Jakmile přišel čas a chuť na stavbu neváhal jsem a pustil jsem se do práce. Stavba šla pěkně od ruky a model čile rostl k světu,ale práce neubývalo ba naopak mi připadalo,že ji přibývá. Extru jsem dostavěl na hrubo pak ji pobrousil a začal potahovat, její zbarvení jsem měl už hodně dlouho vybrané takže šla práce pěkně od ruky. Nastříkal jsem haubnu, kužel který jsem dostal od našeho známého Dejva (pyromana) :-). Tak a konečně začít strojit.Extru jsem osadil motorem o objemu 58ccm známe značky MVVS. Nainstalováni serv, elektroniky a dalších komponentů trvalo snad nejdéle,aspoň mi to tak připadalo, protože jsem chtěl mít extru rychle hotovou na naši předem očekávanou akci Kelč. Tak a konečně je to tady odzkoušení všech funkcí a doštelování motoru jsem se rozhodl pro zálet.Jelikož byla vyhlášena brigáda na letišti v Příboře tak byl den záletu jasný a to 30.6.2013. Počasí sice nebylo podle mých představ, ale co se dalo dělat, trochu pojíždění po dráze přidal jsem plyn a Extra byla ve vzduchu po pěti metrech, vytrimování, pár zatáček a hned výkrut a pár obratů na seznámeni. Po přepnutí na větší výchylky už to bylo úplně jiné éro,zase pár obratů a obrácených přemetů a šlo se na přistání jedno sice neúspěšné znova zatáčka a přistání. Myslím si, že to bude super model konečně podle mých představ. Ale to všechno by nešlo bez rad mých drahých kamarádů: Rostík a Luki, Mira za odbornou radu na některé elektronické komponenty a Markovi za krásný vánoční dárek na plnicí otvory zn. Secraft. Ale to všechno by nešlo bez mé drahé manželky Janičky, která mi dovolila model stavět přímo v našem rodinném útulku v pokoji. Moc ji za to děkuju!!!

       Jura +Jana

30.6. Brigáda

 

Mirek: Na neděli jsme naplánovali brigádu na letišti. Ti co nemohli v neděli ( Mireček , Libor, Markéta) tak si svoje odpracovali předem. Co mne hodně překvapilo a mile potěšilo, že nám chodí pomáhat i naše ženy a přítelkyně. Chtěl bych tímto pochválit Janu a Zuzku. Tím že nás bylo opravdu hodně práce šla od ruky. Někteří dočistili desky , další deskama pokryli celou střechu, zakryli jsme boční překrytí spojů buněk, odmontovali postříhanou elektroinstalaci , osadili chybějící dveře, odmontovali držáky topení  a z původních železných podpor střechy jsme zhotovili základ pro ještě jeden schůdek.Ti co pomáhali ať je nemusím jmenovat budou v souboru aktivity. Byl nám pomoct i Vlastík a Kuba Rada , takže i jim patří poděkování. Čeká ná sice ještě dost práce, ale z těch větších  - dát na střechu nějakou krytinu, opravit jednu boční stěnu, odvézt železo, odstranit plech z původní střechy.

       Jana

27.6. Starý Jičín

 

Mirek: Hned následující den další již tolikrát odkládané vystoupení na Starém Jičíně. Ze začátku jsem konstatoval že nás , modelářů bylo více jak dětí , ale postupně se poměr obrátil. Taky pro nás pracující dost nevhodný termín, ale kdo mohl tak si přišel zalítat. Nemá smysl chválit staré matadory, ale vyzdvihnout bych chtěl Markétu , které se stále více zapojuje do dění v klubu ale taky sbírá zkušenosti s lítáním na těchto akcích. Dalšího, který zalouží pochvalu je Viktor, který byť to nemá v současnosti jednoduché , vždy si najde prostor aby si přišel s námi zalítat . Uzdravuje se postupně Ivan a taky už se zapojil. Takže taky ještě jednou všem díky.

       Lukáš

26.6. Jubilejní

 

Mirek: Další z našich vystoupení , tentokráte v Novém Jičíně při Základní škole Jubilejní. Vystoupení postupně domlouval Rosťa a Markéta. Již uzdravený Láďa se plně zapojil a rozhazoval bonbóny. Dětí bylo hodně a byť to byla brzká odpolední hodina nás se také sešlo dost. Prostoru na lítání tam moc není a v tom větrném počasí toho ani moc více ukázat nešlo. Ale i tak všichni přítomní zaslouží poděkování.

       Lukáš

25.6. DECEPTION  - RETRO STYLE F3A 1970

 

Libor :  

Rozpětí: 1600mm   Délka: 1600mm,  Hmotnost: 3800g,  Motor: OS 61 RF ABC Hanno Special + membránové čerpadlo + reso. výfuk + nádrž 318ml(umístěná těsně před těžištěm) , Vrtule: APC 12x12, Palivo: 75% metyl, 10% nitro, 7,5% Aerosynt 2, 7,5% ricinový olej, Podvozek: pevný tříkolý Mám s ním 5 startů a musím konstatovat, že letové vlastnosti jsou přímo fantastické. Letí rovně bez jakékoli korekce, zvládne veškeré figury včetně vývrtky na malé výchylky. Tah motoru je velmi dostačující (motor je po 15 letech ležení  v krabici opět v záběhu).Sestava RC M2 je skvělá a na Kelči ji natrénuji. S pozdravem Libor Weissbrod
       Libor

25.6. Speciální poděkování

 

Marek :  Před nějakým časem, jsem se pustil do stavby kombatového modelu Jak-3. Nedávno jsem z hrůzou zjistil že už je tomu 10let. Před přibližně měsícem mě kluci David Maloušek a Jirka Řehák přemluvili abych model dodělal. Pustil jsem se tedy do práce a v rámci časových možností udělal co se dalo, ale i tak to nestačilo. Vzhledem k tomu že bylo potřeba aeroplán dokončit do dlouho očekávané akce Kelč 2013 a já už neměl časové možnosti, přišel David Maloušek a nabídl se že model dodělá do konečné fáze. Model mi kompletně osadil technikou jako jsou serva táhla, nádrž, křidélka, motor. Model kompletně nastříkal osadil pilotem a uvedl do koncového letuschopného stavu. Jirka Řehák pro mě zase vytvořil krycí haubničku nádrže a další práce. Tímto bych chtěl oběma kamarádům hrozně moc poděkovat co pro mě udělali a že mě zpět vtáhli jak do kombatového tak i kluzákového létání. Davide, Jirko bez vás bych to nedal. Moc děkuju

       Marek

22.6. Vystoupení Kateřinice

 

Mirek : Ty datumy jsou napsané správně. Opravdu v jednom dni tolik akcí. Ten červen bude na vystoupení asi nejvytíženější. Většina se přesunula z Bravantic do Kateřinic a někteří , se zase objevili navíc.A je to dobře, protože jsme zapůsobili jako silný klub. V Kateřinicích se moderování chopil Petr a vyzkoušel si jaké to je stát za mikrofonem.Dětem jsme pozhazovali bonbóny a kdybychom jich měli více, tak jsme mohli lítat klidně další hodinu. Já jsem poprvé vzal na vystoupení na tak malých plochách své SU 37 a myslím že na obou akcích mělo úspěch.  Byl jsem upozorněn, že ne vždy všichni vědí kdo to je já - tak alespoň v nadpisech příspěvků přidám autora.

       Viki

       Jirka L.

22.6. Vystoupení Bravantice

 

Mirek : Vystoupení v Bravanticích bylo poznamenáno silným nárazovým větrem. Naštěstí se lítalo na fotbalovém hřišti alespoň z jedné strany otevřeném . Pochvalu zaslouží všichni co se odhodlali vzlétnout, na všech našich pilotech je vidět vylítanost. Trochu bylo škoda, že ozvučení bylo daleko od nás a tak jsme museli vystačit s vlastními hlasivkami. Rosťu R. již druhé vystoupení potrápil vrtulník , alespoň si to vynahradil halovkou a větroněm. Úspěšně se do našich vystoupení zapojili Libor a Markéta , která svůj větroň obohatila stuhami . Let větroně byl pěkný a hodně líbivý. Jako nový fotograf se osvědčila Viki, protože všichni jsme se snažili být co nejvíce ve vzduchu.

       Viki.

22.6. Air show Studénka

 

Mirek : Byl jsem požádán zda bych kolegům ze Studénky nepomohl s moderováním jejich Air show. Trochu je smůla, že jejich letiště je mimo město a divácky byla akce trochu slabší. Pokud bych mohl navrhout , zkusil bych to příště v centru města na fotbalovém hřišti nebo na zimním stadionu . K vidění byly i jezdící tanky, off road auta, quadro-koptérka. Kluci ze Studénky se snažili předvést něco málo ze svého umění , ale vítr a jeho poryvy dělaly své.  Určitě zaslouží pochvalu za zdařilou akci

       Neznámý

17.6. Dokončen přesun Unimo buněk

 

Zhruba před měsícem padly úvahy o nějakém zázemí na letišti. Prvním impulsem byl inzerát na webu že za odvoz jsou k dispozici Unimo buňky . Vzal jsem Viktora a jeli jsme se na ně podívat , posléze jsem sehnal dopravce který byl schopen je naložit a odvézt , no a museli jsme se jet nejprve podívat, jak se to bude nakládat a jaké mohou nastat problémy. Mezitím jsem Jurou Tinkou upřesnil umístění budek a začal vyřizovat stavební věci a povolení. Luki, Rosťa , Dušan , Martin , Radek a já jsme na letišti připravili podloží pro buňky - pražce .Minulý čtvrtek jsme s Vaškem a jeho dvěma pracovníky za dopoledne budky rozřezali na nachystali na naložení . Bohužel nepodařilo se nám za dopoledne sundat střechu, takže jsem v pátek sháněl, kde vytažené buňky z Nošovic umístíme , protože s nimi nešlo projet pod mosty. Nakonec se to podařilo v Dobré. V sobotu Petr, Rosťa a Luki , David a Zuzka a já jsme sundali střechy a uložili do buněk. V pondělí došlo k převozu do Příbora kde asistovali Radek a Mirek T. V úterý jsme Rosťa , Luki a já přes buňky přetáhli plachtu, místa která nepokryla jsem překryli tér papírem. Práce bude ještě dost , ale v nejbližší době by bylo vhodné zlikvidovat plechy ze střechy a železo ( staré topení ), uříznout separexem ostré přečnívající železa a vytahat hřebíky z desek uvnitř buněk. Byl bych rád , kdyby se mohli zapojit i ostatní . Ještě jednou dík všem co se podíleli na přesunu buněk.

      skupina 

16.6. Druhé vystoupení na zámku v FM

 

Zámek jsme již jednou letos absolvovali a tak jsme věděli do čeho jdeme. Vyrazili jsme ve složení Dušan, Rosťa Rada a já. Celkem asi 40 diváků bylo potěšeno vystoupením . Perličkou byl asi let s větroněm Rosťi v uzavřeném prostoru plném turbulencí. Možná seženu fotky a video tak bych to zde dal později.

       Rosťa R.

15.6. Vystoupení Kunčice pod Ondřejníkem  a   Sedliště u FM

 

Tentokráte během jednoho dne dvě vystoupení . První v Kunčicích pod Ondřejníkem na dětském dnu a druhé v Sedlišti na zakončení fotbalové sezóny. Bylo nás trochu více Libor s Markétou, Lukáš s Rosťou a Pavlou , Radek , já a Vlastík. V Kunčicích byly trochu ztížené podmínky a myslím že si toho děti moc neužily, atrakcí bylo hodně najednou a děti nevěděly na kterou se vrhnout nejdříve. V Sedlišti to bylo pohodovější byť foukal vítr. Diváci po skončení fotbalu zůstali a měli se na co dívat.

      Lukáš

8.6. Vystoupeni Jistebník

 

Trochu v komorním složení Dušan, Rosťa, Lukáš a já jsme se zúčastnili vystoupení v Jistebníku. Myslím že jsme neudělali ostudu. Líbili jsme se jako vždy. Vystoupení jsme měli od 16:00 do 17:00 a přesně v 17 začalo pršet tak že na nás nezůstala nit suchá. Všude okolo ale nespadla ani kapka.

      Lukáš 

25.-26.5. Dvojplošníky a vícemotoráky Bahna

 

Pravidelně v tuto dobu organizuje Pobeskydský klub tuto akci. Většinou se však trefí do nepříliš příznivého počasí pro lítání. V sobotu dopoledne propršelo, takže se začalo lítat až po poledni a jak už to v tomto počasí bývá lítali jen stálí účastníci těchto akcí. V neděli už bylo počasí lepší, zato se však přidal silnější vítr. Náš klub jsme zastupovali 3. Nejvíce za nás lítal Pavel Vít se svým Pittsem, a taky zalítal v malé válce a  v trio Chachario. Já jsem předvedl SU 37 a v neděli  házedlo F3K , a Rosťa Rada se předvedl se svým novým strojem Gladiátor - hotliner větroň.

      Avemodel 

18.5. Smažení vaječiny

 

V sobotu se sešli členové a příznivci LMK na letišti v Příboře, aby společně strávili příjemné odpoledne. To bylo obohaceno škvařením vaječiny z celkem 70 vajec. Počasí celý den vypadalo na déšť,  odpoledne se vyčasilo a jen nárazový vítr , který místy dosahoval až 8 m/s, bránil  intenzivnějšímu létání. LMK NJ je však znám že lítá i když ptáci chodí raději pěšky , tak téměř každý modelář co měl model , s ním byl alespoň jedenkrát ve vzduchu. A to musím podotknout že i Markéta která se řadí mezi začínající piloty  s přehledem pilotovala svůj větroň. Akce myslím byla vydařená a určitě ji zopakujeme. Nejstaršímu členu bylo 84 let a nejmladšímu 22 měsíců.

      Petr   

15.5. KI-61 Tony

 

Od Marka : Jura Řehák si postavil moc hezké kombatové letadlo KI-61 Tony.Ve středu 15.5.2013 vzal eroplán s sebou na letiště Mořkov, kde sekal trávu. Původně měl v plánu pouze odzkoušet motor ale jelikož jsme se za ním jeli z Davidem Malouškem podívat, tak se nechal Jura ukecat a šel do záletu. Jak už to je u pilota Jurovy kategorie zvykem, šel do toho hned po hlavě. Lehce nastoupal a potom hned valil obraty seč mu knyply stačily. Provedl celkem dva lety a při druhém přistání se eroplán sekl o travinu a utrhnul spodní plátování trupu. Jura doma nemeškal a ještě ve středu vše slepil.
Těšme se tedy na hodně nízké průlety na rychlosti a Jurovi přejeme hodně startů a přistání bez nehod.

      Marek

28.4. Vystoupení na vernisáži výstavy v FM

 

Výstava historie letectví a lítání v okolí FM byla otevřena za naši účastí. Byť je výstava na malém prostoru, určitě stojí za shlédnutí. Bude otevřena až do září. V rámci možností jsme pro účastníky vernisáže zalítali - Rosťa Rada s vrtulníky, Radek Kovačík , Karel Weissbrod a já s halovkami a EPP, Láďa Jurčíček zajezdil s herkulesem a Markéta pomohla s organizací . Upoutávka na výstavu zde.

      Radek   

21.4. Zálet Extry 2,6m

 

Od Lukáše :  Vše to začalo soutěží na Juřince, kde jsme jeli na zkoušku,  s Rosťou Š. jsme obsadili 3. Místo. Poté jsme si řekli, že do toho další sezónu půjdeme naplno, ale s větším. Tak jsme na konci sezóny prodali Yaka, se kterým jsme se čerstvě sžili. Zhruba týden po prodeji yaka jsme si jeli do Třince pro novou Extru 300 s rozpětím 2,7m. Když se přihnala zima tak jsme začali pomalu lepit, vše šlo hladce a podařilo se nám za luxusní cenu koupit i nový motor JC-120. Po poradě s Pavlem Vítem ( PV Model ) jsme vybrali vhodná serva, na křidélka a výškovku jsme vybrali Savox 0251MG ( 16KG ) a na směrovku Hitec 7954SH ( 24KG ). Práce se pomalu táhly celou zimu. Model jsme kompletně osadili koncem zimy a na jaře jsme už jen dodělávali elektroniku. Zálet se uskutečnil v neděli 21.4.2013 na letišti v Příboře. Nebyl by to zálet, kdyby se nemusely na letišti řešit ještě drobnosti v podobě malé páky na karburátoru ( tím pádem nedostatečné otevření karburátoru ) . Poté jsme došli na dráhu a startovali. Zálet jsem do ruky dostal já ( Když teda mám ten certifikát „Zalétavací pilot“ ) . Vše bylo OK, během trimovacího okruhu nebyl potřeba nic trimovat a dospěli jsme k názoru že to lítá jako přerostlý diablotin. Velký dík patří firmě PV Model za pomoc při výběru vybavení, Martinu Prokešovi za výrobu rozvodné desky a taky celému klubu a rodině za podporu ,a taky bráchovi, babičce, dědovi, tetičce a strýčkovi.  Letos chceme oba s Rosťou Š. lítat kategorii RCAS a   kuťákům ukázat, že i u nás na Moravě umíme lítat rovně.

    Rosťa    

13.4. Josefovské polítání

 

Tak jako již každým rokem , LMK Kopřivnice zorganizoval přátelské polítání na letišti v Příboře. Sešlo se nás kolem 35, ne každý však lítal. Počasí v tuto dobu je většinou nevyzpytatelné a pravidelně fouká. Pozitivní je že většina se tam sejde alespoň s ostatními a proberou co chystají na nadcházející sezónu. My jsme se domluvili na spolupráci s Jurou Tinkou , na válcování a sečení letiště a na naší spolupráci. Po skončení lítání jsme se přesunuli do kopřivnické klubovny kde měl pro nás předseda Josef Lichnovský připravený výborný guláš. Ještě jednou byl chtěl touto cestou poděkovat všem co se na přípravě celé této vydařené akce podíleli . Nějaké fotky dodá Radek

     Radek

7.4. Lítání na sněhu

 

Skončili jsme lítání v hale, ale venku to stále vypadá jako v zimě. Několikrát jsme se Láďou J. bavili že nasadíme lyže a zkusíme to. Dneska byl vítr 3-4m , sníh těžký a mokrý, ale možná někoho na poslední chvilku inspiruji.

    Pavel    

Oskaři 2012

 

Markéta pěkně zpracovala vyhlášení letošních oskarů. Líbí se mi to, věřím že i vy, si zavzpomínáte rádí. Nezpracovala jenom to jedno video, ale má jich více. Pokud si prohlídnete vyhlášení oskarů , a následně kliknete na následující odkaz , dostanete se do celého jejího alba kde je v současné době asi 16 videí.

    Markéta

2.3. Šturmovik párty

 

Od Lukáše : Šturmovik Párty se tentokrát uskutečnila 2.3.2013, jako obvykle u Davida M. v dílně. Vše se začalo připravovat kolem 13 hodiny, aby to na 17:00 bylo připraveno. Piloti se začali scházet už kolem 15:00. Někteří jen s notebooky a někteří si donesli i televize, kdyby byla soutěž o největší monitor na akci tak by vyhrál Rosťa Rada. Celkově se nás sešlo kolem 13 + pár pilotů „na skok“. Atmosféra byla parádní a o zábavu a pády letounů nebyla nouze. Celá akce se jako obvykle povedla a za to si pochvalu zaslouží všichni zúčastnění ale hlavně Dejv, Mára a BG za organizaci. Snad se příště zase sejdeme ve stejném nebo větším počtu.

    Lukáš

    

Velká Moravská 2013

 

Takže soutěž je úspěšně za námi a zde jsou výsledky . RCA, F3P a F6B zde , pylony zde a AirRace zde. Především bych zde chtěl poděkovat sponzorům firmám Daniel Pelikán, JetiModel ,  PVMODEL, VOP ,  WIFI net org , Náš Net org , pekaři Valentýnu Putalovi, farmě Menšík , autoservis RS AUTO a VIP Finance . Taky bych chtěl poděkovat všem co pomohli oslovit sponzory a těm co se aktivně podíleli na hladkém průběhu soutěže. Nutno podotknout , že Vás nebylo málo.  Doufám , že příští soutěž bude stejně úspěšná.

    J.Hartmann

     J.Hartmann

Pomoc pro Ondru

 

V pátek mi zavolal Jura Tinka jestli znám nějakého Ondru Konvičku. Moje první reakce nejprve byla, že neznám, ale jakmile mi vysvětlil, že je to ten šikovný modelář, špinavý blonďák z Frenštátu hned jsem věděl o koho jde. Ondra je jeden z nás a věřím že jste ho již na letištích zahlédli. Postihla ho ta největší tragédie, při výbuchu ve Frenštátu přišel o své děti a všechen majetek. Jura proto navrhl , že kdo může Ondrovi finančně pomoct, ať nechá hotovost na recepci firmy JETI proti svému podpisu, a tato hotovost bude Ondrovi předána. Za klub navrhuji přispět částkou 5000,- . Láďa Jučíček i já jsme každý přispěli po 1000,- Nechávám na každém z Vás , zda máte zájem a je ve Vašich možnostech taky pomoci.

Po domluvě s Petrem ještě jedna varianta, peníze se budou sbírat do pátku, pokud chcete přispět  a nechcete jezdit do Příbora, přineste je ve čtvrtek na schůzi a Vašimi jmény je předám v Jeti v pátek ráno.

Ondra

6.2.2013 F3P World Championship v Coburgu

 

Tento týden probíhá v Coburgu Mistorvství světa v kategorii nám známé , tedy halovém lítání . Startuje necelých 50 pilotů z celého světa. Naši republiku zastupuje Mara Plichta , Kuba Nečesánek a Jirka Šotola. Jelikož nejsem přímo u zdroje informací , pokud máte zájem sledujte diskuzi na RC manii viz odkaz vpravo. Jen pro zajímavost po druhém dnu pořadí 1. Gernod Bruckmann , 2. Nicolas Pietu ( od něj známý Nikolas a Mercury z naší haly) , 3. Onda Tetsuo (japonec) , 4. Donatas Pauzuolis, 5. Fabien Turpaud ( od posledních dvou jmenovaných nový model Spies alias Garfield taky již známý z naší haly.) Ve výsledkové  listině najdete i hodně známých jmen z EXFC a F3A kategorii. ( Brandmuller, Materazzi, Hecht ,Cecconi) Pokud mohu doporučit postupně sledujte jednotlivé stránky odkazu  a dívejte se na to kdo s čím lítá !

    Rcmania

3.2.2013 Výstava Norimberk

 

Od Pavla : V neděli 3.2. jsem navštívil veletrh v Norimberku. Je to veletrh, kde najdete vše a to od modelů Rc až po hračky, či papírové modely. Žádná převratná novinka se neobjevila. Přesto jsem tam objevil a objednal několik zajímavých věcí. Hlavně se těším na VF 2,4GHz moduly f.Tactic dodávané firmou HOBBICO. Tento modul lze připojit k jakémukoliv vysílači, který má výstup učitel/žák .. K modulu budou i přijímače 3k a 6k (cena cca 520kč za 6k) s dosahem garantovaných 1000m !!! To by nebylo tak zajímavé, ale už zajímavější je výběr modelů, které obsahují zabudovaný přijímač a lze jej spárovat s modulem. V nabídce je momentálně 6 modelů letadel a cca 4 vrtulníky. Připravuje se , ale velké rozšíření sortimentu. Pro začátek budu mít čtyři druhy letadel a jako zaváděcí prodejní bonus budou tyto modely již obsahovat již zmiňovaný VF modul. Tato sranda bude stát cca 2400 kč podle kurzu EUR. Jestli mi to vyjde se stavit v neděli do haly, možná přivezu na odzkoušení model Albatros( byl mi zapůjčen a již putuje v poště na firmu). Celkový dojem z výstavy, že dnes již nikdo nečeká s novinkami na veletrh - představují všichni vše průběžně.
Prohlídněte fotky. Mělo by tam být nafoceno vše z funkční modelařiny.

Pavel

4.1.2013 Výroční členská schůze

 

Při přípravě zprávy jsem si uvědomil že za loňský rok jsme se zúčastnili celkem 6 soutěží, 9 prezentačních akcí a spousty dalších setkání. Aktivita našeho klubu se zvětšuje a co je důležité věkový průměr snižuje, hlavně vstupem nových členů do našeho klubu. Výročka proběhla ke všeobecné spokojenosti a velký podíl na ní mají Radek , který se staral o pípu, Jirka a spol. kteří uvařili a nachystali guláš až na stůl , paní Jurčičková s rodinou , která nachystala bohatý stůl a taky všichni ti, kteří donesli něco na zoubek. Všem bych chtěl tímto ještě jednou poděkovat. Před diskuzí proběhlo očekávané vyhlášení leteckých oskarů a byly rozdány drobné odměny. Těším se na další setkání na pravidelných schůzích , které budou ve čtvrtek podle kalendáře. Fotky ze schůze dodá určitě Láďa.

Láďa

31.12.2012 PF 2013

 

Do roku 2013 přeji Všem modelářům a návštěvníkům těchto stránek zdraví , štěstí a hodně krásných modelů, které budou ve Vašich rukou určitě dobře lítat nebo jezdit. Taky Vám přeji co nejméně poruch a co nejméně zmýlených (místo tahej - tlač ), aby oprav bylo co nejméně.